Keresés

Égig érő bambusz

 

 

Talajtakarók és szélfogók, telekhatárolók és örökzöldek. Szoliterek vagy edényesek, zöldek, sárgák, feketék, csíkosak, sőt pettyesek.

A bambusz - mivel fűféle növény - gyöktörzsével terjeszkedik. A talaj felszíne alatt vízszintesen előretörő gyöktörzs néhány ezer év alatt Kínából indulva behálózta a Földet, így hazánkba is eljutott.

Talán azért népszerűek, mert egzotikus hangulatot teremtenek, ugyanakkor rendkívül egyszerű és könnyen nevelhető dísznövények. Vannak közöttük talajtakarók és szélfogók, telekhatárolók és örökzöldek, vízigényesek és szárazságtűrők is. Lehetnek szoliterek a kert közepén, vagy edényes növények a teraszon. Színük is változatos; törzsük (szalmaszáruk) lehet zöld, sárga vagy akár fekete is, vagy akár csíkos, sőt pettyes.

A bambuszokat három nagy csoportba sorolhatjuk. A Fargesia-félék (pl. Fargesia, Thamnocalamus nemzetségek) magas, akár 10 méteresre is megnövő növények, húsos gyöktörzsekkel. A Phyllostachys-félék (pl. Phyllostachys, Shibataea nemzetségek) szintén magasra nőnek, de gyöktörzsük jellemzően vékony és gyenge. A Sasa-félék (pl. Sasa, Sasaella, Pseudosasa nemzetségek) lehetnek magasak és alacsonyak is, de a gyöktörzsük egyöntetűen agilis, folyamatosan terjeszkedő.

Néhány faj agresszív terjeszkedését gyökérfogó hálóval (vagy valamilyen talajba ásott műanyaglemezzel) akadályozhatjuk meg. Ez különösen akkor fontos, ha valamilyen kerti formát bambuszültetvénnyel szeretnénk határolni. Ha máshogy nem megy, akár vegyszeresen is kordában tarthatjuk, egyszikű-gyomirtók (pl. Fusilade), vagy totális herbicidek használatával (Roundup, Glialka, Medallon, stb.).

Nem az a fontos, hogy a bambusz mit szeret, hanem az, hogy mit visel el. E szabály alapján lássuk, hova mit ültessünk!

Örökzöld bambuszok 

Phyllostachis bissetii
Phyllostachis aureosulcata
Phyllostachis aurea
Pseudosasa japonica
Fargesia rufa
Fargesia nitida
Fargesia robusta
Indocalamus latifolius
 

Télálló bambuszok

Fargesia rufa
Fargesia nitida
Phyllostachis bissetii
Phyllostachis aureosulcata
Phyllostachis humilis


Talajtakaró bambuszok

Pleioblastus distichus
Pleioblastus pygmaelus
Pleioblastus variegatus
Sasaella glabra
Sasa veitchii


Árnyéktűrő bambuszok

Fargesia rufa
Fargesia nitida
Pleioblastus simonii
Pleioblastus japonica
Sasa veitchii


Szárazságtűrő bambuszok

Pseudosasa japonica
Sasa veitchii
Sasa palmata
Sasaella glabra
 

Nedvességtűrő bambuszok

Pseudosasa japonica
Sasa palmata
Shibataea kumasaca

A bambuszok magasság szerint a következőképp oszlanak meg:


Talajtakarók

Pleioblastus nemzetség
 

Járdaszegélyezők

Shibataea kumasaca
Pleioblastus variegatus


Kerítésnek valók
Sasa palmata
Sasaella glabra
Fargesia rufa


Jegenyetermetűek

Fargesia robusta
Fargesia nitida
Phyllostachys nemzetség


Szoliterek

Phyllostachys nemzetség
Fargesia nemzetség


Bambuszok gondozása


Mindenhol megélnek, de jobban kedvelik a laza, savas kémhatású, tápanyagban gazdag talajokat. Gyorsan csak akkor nőnek, ha rendesen táplálják őket. Eleinte nem igényelnek gondozást, de az elszáradt hajtásokat (szárakat) az első év után rendszeresen el kell távolítani. Tavasszal és nyár végén hajt, télen és az augusztusi hőségben pusztul a növény.


Az utolsó virág

Mint a fűfélék általában, a virágzást a bambuszok is megsínylik, általában a virágzó szárak örökre elpusztulnak a magok megérését követően. A bambuszvirág azonban nem gyakori jelenség, kiszámíthatatlan, néha csak száz évente jelentkezik. Ezért jobb, ha nem ígérünk magot a szomszédunknak.