Keresés

Teacserje

(Camellia sinensis)
17 500 Ft

Hófehér virágú, fénylő lombú örökzöld cserje, melynek hajtáscsúcs-közeli leveleiből készül a mindenki számára közismert, frissítő teafőzet. Teljesen mészmentes, savanyú talajt kedvel, így edényes tartása javasolt. Ez amiatt is fontos, mert a növény nem télálló, bár nagyon védett helyen meg lehet próbálni szabadföldi nevelését. (Híres a Munkács melletti Sztálin féle teaültetvény, amit volt szerencsénk meglátogatni. Itt valóban szabadban termesztették a teát, bár idegenvezetőnk elmondása szerint a növényeket a minden télen lehulló legalább fél méteres hó védte meg a kifagyástól. Ez az ültetvény mára már majdnem elenyészett, egy kb. 15-20 méter magasságú erdő nőtt fölé, a növények ennek az aljában tengődnek, és helyenként még a sorok is kivehetők! L. a képeinket: 2., 4., és 5. kép! Az erről szóló, 2009-ben megjelent MTI-s cikk lejjebb olvasható!)

 

Pusztulás fenyegeti Sztálin munkácsi teaültetvényét

2009. január 30. 15:05 MTI

Gazdátlanság következtében hamarosan eltűnhet a világ legészakibb fekvésű teaültetvénye a kárpátaljai Munkács mellett.


A teacserjét 1949-ben honosították meg a Munkácshoz közeli Vörös-hegyen (Kraszna hora) annak a nagyszabású sztálini növénynemesítési programnak a keretében, amelynek célja északi növényfajok déli és délszaki növények északi fekvésű vidékeken való termőre fogása volt. Kárpátalján a botanikusokat citrusfélék, teacserjék és eukaliptusz meghonosításával bízták meg - írja a kijevi Vecsernyije Vesztyi című lap.

A cikk szerint a növényadaptációs kísérletek Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála után megszűntek, de akkorra a kárpátaljai szakemberek már komoly sikereket könyvelhettek el a teacserje meghonosítása terén: a Vörös-hegyen, tölgyerdőktől övezve életképes teaültetvényt hoztak létre kéthektáros területen. A kárpátaljai teaültetvényt grúz, indiai, jávai és ceyloni fajtákból alakították ki, s a kísérlet annyira jól sikerült, hogy a telepítést követő harmadik évben már több mint két és fél tonna levelet szüreteltek - nyilatkozta a lapnak az ültetvény megmentésén évek óta fáradozó Vaszil Komendar geobotanikus, az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora.

Grúz teanemesítők véleményére hivatkozva Komendar elmondta, hogy a Kárpátalján termesztett tealevelekből készült ital minősége - a hely különleges mikroklímájának köszönhetően - jobb, mint a szovjet utódállamokban ma is népszerű grúz teáé. Megfelelő gondoskodás mellett a kárpátaljai teanövényekről évente három alkalommal lehetne szüretelni az aromás leveleket - állítja a geobotanikus, aki szerint az ültetvény azért került a pusztulás szélére, mert nincs felelős gazdája, egyik erdőgazdaságtól a másikhoz kerül.

Gondozás híján az ültetvény sorközeit felverte a vadmálna, fekete áfonya és sok más erdei növény. Amit a természet megkímél, azt a helyi lakosság teszi tönkre azzal, hogy télidőben az örökzöld teacserjét használja temetői koszorúk készítéséhez.

Fényigény: Napos helyre Félárnyékos helyre

Nedvesség: Átlagos vízigényű

pH: pH savanyú

USDA zóna: 8a

Méret: 60-100

Minőség: K6